POMOC DZIECIOM Z KOWAR - 38 000 zł

38 050 PLN 100%

PROJEKT ZAKOŃCZONY

Pomoc dzieciom z Kowar:

Sytuacja rodziny:

W listopadzie 2019 roku mama czwórki dzieci zmarła. Kamila chorowała na nowotwór. Od samego początku choroby leczenie nie przynosiło skutków. Po 2 latach lekarze odstawili nawet chemię paliatywną, która przedłuża życie. Dzieci codziennie widziały swoją mamę coraz słabszą, spędzającą całe dnie w łóżku. Żyły w strachu, ponieważ ta sama choroba zabrała im dziadków i wujka w przeciągu kilku lat. Teraz bali się czy mama też od nich odejdzie. Niestety tak się stało. Dzieci w ciągu kilku godzin, przerażone, nie wiedząc co z mamą zabraną do szpitala musiały opuścić swój dom rodzinny. Zamieszkały ze swoim tatą, który po rozwodzie wprowadził się do swoich rodziców w pobliskiej wiosce. Dla całej rodziny nie było to łatwe przeżycie, ponieważ do tej pory mieli sporadyczne kontakty że sobą.

Aktualnie:

 • W domu, w którym obecnie przebywają mieszka 8 osób.
 • Nie ma fizycznie miejsca dla wszystkich.
 • Często brakuje w domu wody.
 • Dzieci myją się w miskach. Studnia nie dostarcza odpowiedniej ilości wody.
 • Rodzina kupuje wodę z beczkowozu i wlewa do studni. Często też jeżdżą po nią do pobliskiego źródełka.

Więcej szczegółów:

Najmłodszy z rodzeństwa ma 6 lat i uczęszcza do przedszkola w Kowarach. Pozostała trójka dzieci chodzi do szkoły podstawowej również w rodzinnych Kowarach. Dziewczynka w maju przystąpi do Pierwszej Komunii św. Starsi chodzą do 6 i 8 klasy. 12 latek jest miłośnikiem piłkinożnej. Należy do Miejskiego Klubu Sportowego. Ze względu na brak możliwości dojazdu na treningi przestał uczęszczać na zajęcia, co sprawia mu wielką przykrość. Najstarszy z chłopców od dawna chce zapisać się na zajęcia sztuk walki. Dzieci nie mogą uczestniczyć w żadnych zajęciach pozalekcyjnych ze względu na brak transportu do domu.

Ponieważ ojciec nie ma samochodu codziennie rano zaprzyjaźnieni sąsiedzi odwożą dzieci do Kowar. Najstarszy z chłopców odprowadza młodszego braciszka do przedszkola a później idzie do szkoły. Powrót do domu po szkole jest większym problemem. Dziecko z przedszkola może odebrać osoba dorosła, a najstarszy brat ma tylko 13 lat. Ojciec dzieci pracuje i w odbiór chłopca zaangażowane są osoby wspierające rodzinę. Dziecko jest odprowadzane pod szkołę gdzie czeka reszta rodzeństwa i razem jadą płatnym autobusem szkolnym na ostatni przystanek. Resztę drogi do domu dzieci pokonują pieszo przez las.

Pod opieką ojca poprawiły oceny w szkole, są bardziej otwarte i uśmiechnięte pomimo sytuacji w jakiej się znajdują.

Rodzina otrzymała mieszkanie przeznaczone do remontu w Kowarach. Koszty remontu są jednak tak duże, że ojca nigdy nie będzie stać na to by stworzyć dzieciom dom. Każde z nich marzy jak inne dzieci o własnym pokoju i zaproszeniu kolegów do domu żeby się pobawić.

Jak chcemy pomóc

 • Chcemy pokryć koszty robót rozbiórkowych.
 • Ocieplić mieszkanie, ponieważ budynek nie jest ocieplony.
 • Położyć nową instalację c. o., instalację elektryczną, wodno – kanalizacyjną, instalację gazową.
 • Wymienić stolarkę okienną i drzwiową.
 • Położyć podłogi.
 • Stworzyć łazienkę i toaletę.
 • Zakupić meble i niezbędne sprzęty gospodarstwa domowego.

Wiemy że koszty potrzebne na realizacje tej pomocy będą dużo większe niż założone. Mamy jednak nadzieję że pewne rzeczy uda się w trakcie trwania zbiórki pozyskać dzięki pomocy życzliwych osób czy firm, na co bardzo liczymy

Wszystkich ludzi dobrej woli prosimy o pomoc i kontakt. Pomoc koordynuje na miejscu Artur Zakrzewski i Stowarzyszenie Kowary Pomagają. Wspólnie zapalmy światełko nadziei i wiary na lepsze jutro. Zapraszamy do kontaktu kontakt@jestescieswiatlem.pl